Як підтримати Україну

More
Tips for Parents
26.11.2022

Вибачте, дякую, будь ласка!

Наші діти вчаться того, що вони бачать, а не того, що чують.

Автор: Никита Пхаднавіс
Коуч та експерт у галузі освіти
Відзначена нагородами

Мене звуть Никита, і я фахівчиня в галузі раннього розвитку. Я працюю з дітьми майже 20 років і щодня читаю своїм малюкам казки. Ви, батьки, робите те ж саме, чи не так? Як часто ви читаєте казки своїм дітям? Кожен день? Щоночі, коли ви вкладаєте їх спати? На ходу, аби розважити їх?  

А коли востаннє хтось читав казку вам? А коли ви востаннє читали казку собі? Не пам’ятаєте? Нічого, у мене є історія, яку я хочу вам розповісти.   

У звичайну середу вранці я, як завжди, робила обхід за класами, спостерігаючи за колегами. Коли я зайшла до діточок двох-трьох років, то зраділа, побачивши, як ці малюки веселяться. Деякі з них гралися самі, а інші гралися поруч один з одним. Вчителі сприяли їхній грі. Все йшло добре, як я й очікувала. Але тут щось привернуло мою увагу. Маленький хлопчик, трохи старше ніж три роки, вихопив іграшку з рук іншої дитини, попросив вибачення і продовжив грати. Потім він відштовхнув когось зі свого шляху, перепросив та продовжив займатися своєю справою.   

Цей маленький хлопчик був дуже захоплений своєю грою. Він щось будував, іноді вставав, ходив по кімнаті, шукаючи щось, відповідно його задуму, брав цю річ й продовжував будувати. Іноді він знаходив необхідний предмет на полиці чи підіймав його з підлоги, а іноді виривав його з рук інших дітей. Проте він ніколи не забував перепрошувати. Коли він зробив це вп’яте, я підійшла до нього і запитала: «Привіт, друже, Емма гралася цією іграшкою. Ти щойно відібрав її в Емми. Поясни, що це таке ти робиш?» Не вагаючись жодної секунди та не дивлячись мені в очі, він відповів: «Все гаразд, я вже попросив вибачення!» і пішов займатися своїм «будівництвом». Я була вражена, побачивши це. Я уважно спостерігала за хлопцем і невдовзі зрозуміла, що він використовує слово «вибач» як дозвіл робити те, що йому заманеться. Він відштовхував дітей зі свого шляху, хапав речі, руйнував чужі ігри чи споруди й просто йшов, вибачаючись.   

Мені було цікаво дізнатися, чому він так чинить. Невдовзі я помітила, що він такий не один. Є багато дітей, які кажуть «вибачте», «дякую» і «будь ласка», не замислюючись над значенням цих слів. Чому? Тому що так ми їх навчаємо. Коли наш малюк когось штовхає, б’є чи щось хапає, ми негайно кидаємося туди та вчимо його просити вибачення. «Бен, попроси вибачення». Коли хтось пропонує дітям подарунок, ми вчимо їх дякувати. «Бене, що требі говорити?» Коли вони щось просять, ми вчимо їх говорити «будь ласка». Ми запитуємо: «А де чарівне слово?». І ми, дорослі, вживаємо «вибачте, дякую, будь ласка» так часто, що ці слова знецінюються. Я не проти навчання дітей хорошим манерам. Насправді тут йдеться про те, що ми маємо привчати дітей вибачатися, дякувати та ввічливо просити. Але важливо навчити наших дітей використовувати ці слова осмислено та свідомо. А ще треба навчити їх розуміти, враховувати та контролювати свої емоції.  

Як ми навчаємо дітей м’яких навичок?  

Я дізналася про це несподівано. Деякий час тому я відвідала тренінг професора Пітера Вермюлена, який говорив про важливість контексту. Доктор Вермюлен говорив саме про людей з розладами аутистичного спектра, які не завжди розуміють певний соціальний контекст, тому їхні дії можуть здаватися недоречними. Але ті ж самі дії в іншому контексті сприймаються абсолютно нормально, тому розуміння контексту має вирішальне значення. Наприклад, весільні вечірки та похорони — це події, коли вся родина та друзі збираються разом. Але те, що ви можете робити на весіллі, може бути недоречним на похороні. В обох випадках йдеться про світські заходи, але контекст різний. Ще один приклад: ви спілкуєтеся з другом в пабі не так, як ви спілкуєтеся, скажемо, з колегою в офісі. 

Доктор Вермюлен говорив про те, як важливо навчити дитину розуміти власні почуття та намагатися зрозуміти, що відчуває інша людина. Це стосується всіх людей. Доктор Вермюлен запропонував стратегії полегшення «емоцій і соціального спілкування» для людей з аутистичним спектром. Однак основоположний принцип полягав у тому, що ключ до хороших стосунків — це розуміння почуттів інших, врахування власних емоцій, а потім прийняття рішення про доречний спосіб дій. Це секрет м’яких навичок. 

Отже, питання полягає в тому, як ми навчимо наших дітей цих м’яких навичок? Як навчити наших дітей розпізнавати свої емоції та розуміти почуття інших? Чому недостатньо навчити дітей вживати «чарівні слова?»  

Коли ми вчимо наших дітей говорити «вибачте, дякую чи будь ласка» без прив’язки до їхніх почуттів, вони використовують ці слова суто автоматично. Ще гірше вони не вчаться розуміти свої емоції. Як навчити цього дітей?  

Вчимо дякувати 

Я поставила своїй дочці кілька простих запитань, щоб вона поміркувала про свої емоції. Коли хтось робив їй щось приємне, я запитувала її: «Що ти відчуваєш?» Коли дідусь і бабуся прислали їй подарунки з Індії, вона була в захваті. Їй було 2-3 роки, а я вела з нею такі розмови: «Я бачу, тобі подобається ця іграшка. Чудова, так?» Вона підстрибувала від радості та казала: «Так, мамо, спробуй сама погратися. Це чудово». Тоді я продовжувала: «Як добре, що бабуся прислала її тобі аж з Індії. У нас же в Лондоні таких іграшок немає, правда? Я ніколи не бачила нічого подібного в наших магазинах. Вона неймовірна Коли донька погоджувалася зі мною, я пропонувала: «А хочеш зателефонувати бабусі та сказати їй, що тобі подобається подарунок?» І донька телефонувала бабусі. Зазвичай це не було схоже на формальну «подяку»; це було так: «Бабуся, заходь у Skype. Я вже розібралася з іграшкою і покажу тобі, як це працює».  

Поступово я навчала її правил етикету — наприклад, говорити «дякую». Я також пояснювала, що бабуся доклала певних зусиль, аби надіслати цей подарунок. Тому треба цінувати не лише подарунок, а й відношення бабусі. Отже, донька почала розуміти, що має дякувати не за отриманий матеріальний предмет, а за щире бажання людини зробити щось приємне, подарувати радість та гарний настрій. Саме цей жест закликає нас висловити вдячність іншім. Безумовно, не всі подарунки будуть подобатися доньці, і вона не завжди буде отримувати від них задоволення. Але знову ж таки, вона подумає про зусилля, які інші доклали, аби спробувати зробити для неї щось приємне. І це варто подяки. 

Вчимо просити вибачення  

Так само не треба казати «вибачте», якщо ви цього не відчуваєте. Коли моя донька була зовсім маленькою, мені доводилося вчити її виявляти та розуміти свої почуття. Наприклад, кожного разу, коли вона робила щось недоречне, я брала паузу і запитувала її: «Що ти зараз відчуваєш?» Якщо вона відбирала в когось іграшку, вона почувалася добре, бо мала те, що хотіла. Але я питала далі: «Як ти гадаєш, а що відчуває зараз твоя подружкаДонька казала: «Я не знаю». Потім я забирала у неї ту іграшку і запитувала: «Якби я відняла в тебе цю іграшку, щоб ти відчула?» Вона відповідала: «Але я хочу цю іграшку». Я наполягала: «Так, я знаю, що ти хочеш її мати. Якщо в тебе не буде цієї іграшки, ти будеш рада чи засмучена?» Зазвичай вона говорила: «Засмучена». Я казала: «Тепер у твоєї подружки немає іграшки; на твою думку, як вона почувається?» Донька запитувала в мене: «Сумно?» А я підтверджувала: «Я думаю, що так». 

Я запитувала доньку: «Ти хочеш, щоб інші відбирали в тебе твої іграшки та засмучували тебе?» І вона відповідала «Ні». Потім я пояснювала, що неправильно брати чужі речі та засмучувати інших. Перш ніж щось взяти, треба спитатися, і лише отримавши дозвіл, можна взяти річ. Якщо ні, тоді треба почекати. Іноді наші дії так чи інше можуть засмучувати інших, але ми намагаємося це виправити. Отже, якщо наші слова чи дії засмутили людину, ми маємо виправити ситуацію. Ми можемо звернутися до неї, попросити вибачення, а потім спробувати все виправити й пообіцяти їй, що більше ми так не вчинимо. 

Вибачення складається з трьох частин. По-перше, ми визнаємо, що завдали комусь незручності, відчуваємо докори сумління та висловлюємо це у формі вибачень. Друга частина передбачає спроби виправити ситуацію. Наприклад, якщо ми перекинули чиюсь вежу з кубиків, то полагодьмо споруду. І по-третє, пообіцяймо більше цього не робити та намагаймося не повторювати наших помилок. 

Наступного разу, коли ви скажете «вибачте», «дякую» або «будь ласка», запитайте себе: «А я справді відчуваю те, що кажу?» Пам’ятайте, наші діти вчаться того, що вони бачать, а не того, що чують. 

Категорії: Tips for Parents

Популярні статті

День Соборності в BISU

22 січня Україна відзначає День Соборності -- у день проголошення в 1919 році Акта Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. 

Учні BISU діляться історіями «світла» зі світовою спільнотою

Учні Британської міжнародної школи в Україні (BISU) постійно беруть участь в обговореннях різних тем з однолітками по всьому світу завдяки нашій широкій співпраці з міжнародними організаціями та школами.

Музика, що надихає українських захисників

Наша колега своїм співом підіймає бойовий дух і настрій героїчним воїнам України

Членство у Раді британських міжнародних шкіл COBIS

Ми отримали категорію членства - COBIS Member (Compliance).

BISU висловлює глибокі співчуття Королівській родині та народу Сполученого Королівства…

Британська міжнародна школа в Україні висловлює глибокі співчуття Королівській родині та народу Сполученого Королівства у зв’язку зі смертю Її Величності Королеви Єлизавети II.

Ласкаво просимо до школи

Вітаємо всіх з початком нового навчального року 2022-2023!

Вітання від Ніколаса Харрокса, заступника голови місії та консула Її Величності, Посольство Великої Британії, Київ

Шановні діти, співробітники та спільнота Британської міжнародної школи в Україні!

«Українська книга»: унікальний артпроєкт BISU

Учні Британської міжнародної школи в Україні знайомлять світ з українською культурою.

Як BISU вдається підтримувати роботу в школах під час війни

Нещодавно наш партнер Firefly спілкувався з командою BISU, щоб дізнатися, як війна вплинула на наших вчителів, учнів і батьків, і як школа продовжує підтримувати їх під час конфлікту.

Новий навчальний рік 2022-2023

Школи BISU прагнуть відновити роботу в Україні, як тільки ситуація стане безпечною для учнів і вчителів

Разом до перемоги

Волонтери "тилового фронту" допомагають захисникам України та евакуйованим людям

Наші учні отримали нагороди COBIS

Нещодавно Рада британських міжнародних шкіл, COBIS, запропонувала школам-членам номінувати трьох учнів на нагороду за їхні досягнення.

Конкурс з програмування шкіл Чорноморського регіону

Учні BISU змагалися один з одним у конкурсі з програмування, який був організований Групою шкіл Чорноморського регіону.

Змагання Spring Challenge на платформі CENTURY

Що таке CENTURY? Це іноваційна платформа, яка використовує штучний інтелект для вибору найефективніших занять для учнів та надає інформацію вчителям щодо розумних втручань.

Всесвітній день математики 2022

23 березня 2022 року відбувся Всесвітній день математики. Він тривав протягом 48 годин, щоб охопити всі глобальні часові пояси.

BISU святкує своє 25-річчя

Британська міжнародна школа в Україні (BISU) була заснована у 1997 році. Вона стала першим закладом, що запропонував британський підхід до освіти в Україні. Зараз нас вважають однією з найпрестижніших міжнародних шкіл країни.

Вірш “Молитва за Україну”

Хочемо поділитися з вами цим зворушливим віршем, присвяченим  Україні, що написав наш учень Дмитро Ківа, Year 8

Школа в Ессексі висловлює підтримку нашій спільноті

Ми отримали ще один лист підтримки від наших міжнародних друзів – початкова школа Джона Беньяна в Ессексі у Великобританії (John Bunyan Primary School) демонструє свою солідарність із BISU

Наша віртуальна школа

Навіть у сьогоднішніх найскладніших реаліях якісна освіта залишається нашим пріоритетом, і викладачі BISU проводять заняття в режимі онлайн.

Шкільна спільнота King’s Worcester підтримує BISU

Громада Кінгс Вустер у Великобританії передає BISU слова підтримки та любові

STAND WITH UKRAINE

Ми – Британська міжнародна школа, що була створена в Україні 25 років тому. BISU нікуди не йде і продовжує залишатися з Україною!

Конкурс поезії Ради британських міжнародних шкіл

Ученики школы на Печерске демонстрируют свои творческие и литературные таланты на международном конкурсе

Чи знаєте ви, як приручити дракона?

У п'ятницю, 11 лютого, учні 4-го грейду школи на Печерську провели виставку-презентацію, присвячену тому, що вони дізналися за семестр

Математичний конкурс Mangahigh COBIS 2022

Понад 29 500 учнів зі 146 шкіл по всьому світу взяли участь у цьогорічному конкурсі COBIS & Mangahigh Maths Challenge

Кубок Black Sea Schools

BISU приєдналася до міжнародних змагань з математики

Makerspace: BISU запускає новий проєкт

Ми запускаємо новий і захоплюючий проект у нашій школі на Нивках під назвою Makerspace.

Центр тестування IELTS відкрився у BISU

Шукаєте сертифікований центр, у якому можна скласти іспит IELTS? Ви його знайшли!

Футбольний матч у Дніпрі

25 листопада відбулася традиційна товариська гра між вчителями та учнями.

Учні BISU відвідують притулок для тварин

Під час нашого святкування Всесвітнього дня захисту тварин 4 жовтня наша школа збирала гроші для організації "Happy Paw".

Різдвяний концерт у BISU

Запрошуємо вас на унікальний різдвяний концерт

День візерунків у дитячому садку

12 листопада ми влаштували День візерунків для наших наймолодших учнів.

День пам’яті полеглих

Наша школа взяла участь у церемонії вшанування пам’яті загиблих у військових конфліктах, яка проходила в київському Парку Слави.

“Страхітлива п’ятниця” у BISU

Цукерки або життя? Хелловін є одним з улюблених свят серед наших учнів та вчителів.

Всесвітній день психічного здоров’я

Минулої п’ятниці, 8 жовтня, школи на Печерську та Нивках відзначали Всесвітній день психічного здоров’я.

Два кольори в гармонії

Нещодавно пан Девід Коул, принципал BISU, відвідав культурний захід “Two Colours in Harmony” («Два кольори в гармонії») на запрошення Посольства Республіки Індонезія в Україні.

ЗМІ та суспільство: проєкт учнів школи на Печерську

Які основні труднощі постають перед світом сьогодні та як ми їх вирішуємо?

Європейський день мов

Заснований у 2001 року, цей день нагадує нам про важливість вивчення іноземних мов та підкреслює багатомовне та культурне різноманіття Європи.

Всесвітній день захисту тварин

4 жовтня всі наші школи – у Києві (Печерськ, Нивки) та у Дніпрі – відзначали Всесвітній день захисту тварин.

Святкуємо День вчителя

Важливість ролі вчителів у суспільстві навряд чи можна перебільшити. Вони вказують шлях, куди рухатися, та змінюють життя учнів кожного дня. І є лише один день в календарі, коли ми можемо офіційно оцінити їхній величезний внесок.

Всеукраїнська благодійна акція «Монетки дітям»

За ініціативи Національного банку України та підтримки Міністерства освіти та науки України «Таблеточки» проводять всеукраїнську благодійну акцію «Монетки дітям» на підтримку онкохворих дітей

Вітальний комплект 2021-2022

Цього року ми підготували особливий подарунок для наших дітей. Це саме те, що допоможе їм почуватися комфортно та встановити або відновити зв’язок зі школою, її викладачами та однолітками.

Розпочався суботній факультатив «Enrichment Programme»

4 вересня перші заходи факультатива «Enrichment Programme» успішно відбулися у школах на Печерську та Нивках

1 вересня: ласкаво просимо до школи

Вітаємо з початком нового навчального року 2021-2022!

«З Україною в серці»: проєкт BISU посідає друге місце

Учні BISU взяли участь в конкурсі MediaMAN-2021

Випускники IBDP показали абсолютну успішність – 100%

З радістю повідомляємо, що цього року наші випускники Міжнародної програми бакалаврату (the International Baccalaureate Diploma Programme) досягли блискучих результатів.

Конкурс з програмування

Життя у нашій школі насичене різноманітними подіями

Всеукраїнська українознавча гра “Соняшник”

BISU відзначилася ще в одному національному конкурсі

Презентація навчальних досягнень

Наймолодші учні Печерського кампусу наполегливо працювали в цьому семестрі та багато чому навчились.

Як покращити світ навколо нас?

Студентський парламент BISU співпрацює з Червоним Хрестом

Віртуальний червневий концерт BISU

Незабутня вистава: BISU зустрічає літо творчо

Контакти

Онлайн навчання

Київ, вул. Драгомирова 1

+38 (044) 596 18 28

+38 (050) 412 48 84

info.pe@britishschool.ua

Дитячий садок на Печерську

Київ, вул. Драгомирова 1

+38 (044) 596 18 28

+38 (050) 412 48 84

info.pe@britishschool.ua

Початкова та середня школа на Печерську

Київ, вул. Драгомирова 1

+38 (044) 596 18 28

+38 (050) 412 48 84

info.pe@britishschool.ua

Дитячий садок на Нивках

Київ, вул. Толбухіна 45

+38 (044) 239 21 21

+38 (066) 303 75 78

info.np@britishschool.ua

Початкова та середня школа на Нивках

Київ, вул. Толбухіна 45

+38 (044) 502 39 09

+38 (050) 410 46 44

info.ns@britishschool.ua

Дитячий садок у Дніпрі

Дніпро, вул. Антоновича, 39а

+38 (056) 767 18 28

+38 (050) 458 80 22

info.dn@britishschool.ua

Початкова та середня школа у Дніпрі

Дніпро, вул. Антоновича, 39а

+38 (056) 767 18 28

+38 (050) 458 80 22

info.dn@britishschool.ua

Екстернат

Київ, вул. Драгомирова 1

+38 (044) 596 18 28

+38 (050) 412 48 84

info.pe@britishschool.ua

Цей Веб-сайт використовує файли кукі перших і третіх осіб для збереження інформації на вашому комп’ютері. Якщо ви залишаєтесь на сайті - ви підтверджуєте використання кукі.

Детальніше про кукі